FIBARO

Domácí automatizace v budoucnu

1. dubna 2016

O domácí automatizaci a chytrém řešení domácností se mluví čím dál více. Výzkum skupiny Bluetooth Special Interest Group dokonce ukazuje, že téměř polovina spotřebitelů v následujících pěti letech předpovídá používání těchto technologií za naprosto běžnou součást našeho každodenního života. Nicméně, jaké výzvy ještě čekají na výrobce domácí automatizace, aby se jim podařilo rozšířit tuto vymoženost moderní doby do většiny domácností?

V budoucnu se budou inteligentní budovy zajímat i o další věci, než je pouze naše pohodlí, bezpečí a peněženka. Chytré domácnosti se nově budou zaměřovat také na naše zdraví. Tato novinka bude jistě velmi užitečná při péči o osoby, které jsou nějakým způsobem znevýhodněné, dlouhodobě nemocné a v neposlední řadě přinese užitek také lidem pokročilejšího věku. Inteligentní budovy se stanou moudřejšími také v rozeznávání členů rodiny, a to podle hlasu, vzhledu nebo otisků prstů. Každý bude mít možnost vytvořit si vlastní profil člena domácnosti a dům poté přizpůsobí teplotu vzduchu nebo intenzitu světel naprosto automaticky podle přítomných osob – aniž by o tom věděli! Tyto možnosti přináší opravdu velké příležitosti pro rozvoj vysílačů – majáků či nositelné elektroniky.

FUTURE-CITY-OF-HOME-AUTOMATION-POP

 

Z výše uvedených skutečností je patrné, že chytrý domov v budoucnu bude více intuitivní a uživatelé se též mohou těšit na snadnější ovládání. Jistě – již dnes máme na trhu spoustu inteligentních spotřebičů, jako jsou inteligentní pračky, žárovky nebo nejrůznější kuchyňská zařízení. Problém tkví v aplikacích. Každé zařízení nebo spotřebič totiž musí mít svou vlastní, aby bylo možné jej ovládat. Pokud ovšem chceme řídit celý dům, množství těchto aplikací může způsobit mírné komplikace. Řešení spočívá v jedné, základní aplikaci, která bude řídit celý dům včetně elektroniky, která mu náleží. Výrobci se shodují, že jednoduchost je na prvním místě, proto je potřeba, aby mezi sebou spolupracovali a dodávali tak zařízení, která fungují společně. To znamená, že obrazem budoucnosti v oblasti chytrých domů je sjednocení všech technologií a vzájemná komunikace různorodých produktů.

Velmi citlivým tématem okolo domácí automatizace je shromažďování osobních dat. Ukázalo se, že více jak polovina uživatelů je jím velmi znepokojena. Často se obávají přítomné zranitelnosti, která na ně číhá vlivem používání těchto technologií. Pokud výrobci chtějí, aby se používání chytrých řešení stalo naprosto běžným jevem, měli by veřejnost rozhodně ubezpečit a především najít způsob, jak data zajistit. Obavy plynou zejména z možnosti napadnutí inteligentních zařízení hackery.

FUTURE-CITY-OF-HOME-AUTOMATION_2

 

Domácí automatizace prošla v posledních pár letech úžasnou inovací. Není pochyb o tom, že pokud chtějí výrobci nakročit ke všeobecné popularizaci, už dávno se vydali správným směrem. Nicméně, stále mají ještě kus cesty před sebou. Například v roce 2014 byly ceny hardwaru velmi nízké, což vedlo k rozšíření pásma dostupnosti. Následně došlo k miniaturizaci snímačů i senzorů a rozvoji intuitivních mobilních zařízení a uživatelského rozhraní. No a co přinese budoucnost? To brzy zjistíme!